Obec Diviaky nad Nitricou Všeobecne záväzné nariadenie č. 5/2011 o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Obecné zastupiteľstvo v Diviakoch nad Nitricou v súlade s ustanoveniami § 4 ods. 3 písm.g) a § 6 Zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a Zákona NR SR č. 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady vydáva toto Všeobecne záväzné nariadenie.
Čl. I.
Úvodné ustanovenia
1. Za zber, prepravu a zneškodnenie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov sa platí miestny poplatok.
2. Poplatok za zber, prepravu a zneškodnenie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov sa platí za komunálne odpady, ktoré vznikli na území obce a za drobné stavebné odpady, ktoré vznikli na území obce. Poplatok sa nevyberá za činnosti obce pri čistení verejných priestranstiev a komunikácií, ktoré sú v správe obce a pri údržbe verejnej zelene vrátane cintorínov, ale iba za výsledok týchto činností, ktorým je odpad.
3. Komunálne odpady sú: odpady z domácnosti vznikajúce na území obce pri činnosti fyzických osôb a odpady podobného charakteru vznikajúce pri činnosti právnických osôb alebo fyzických osôb – podnikateľov, ako aj odpady vznikajúce pri činnosti obce pri čistení verejných komunikácií a priestranstiev, ktoré sú v správe obce a pri údržbe verejnej zelene vrátane parkov a cintorínov
4. Komunálny odpad v obci sa ukladá:
a) do typizovaných 110 l „kuka-nádob“ tak, aby sa dali riadne uzavrieť a odpad z nich pri manipulácií s nimi nevypadával
b) do typizovaných kontajnerov (objem 3m3, 5m3 a 7m3) tak, aby obsah z nich pri manipulácií nevypadával.
5. Zberné nádoby sú zabezpečené cestou DP v dostatočnom množstve. Každý vlastník
objektu je povinný mať minimálne jednu zbernú nádobu.
6. Veľkokapacitný kontajner si možno objednať na Drobnej prevádzke.
Drobné stavebné odpady sú:
Odpady z bežných udržiavacích prác zabezpečených fyzickou osobou v rozsahu do 1 m3 ročne od jednej fyzickej osoby , pri ktorých postačuje ohlásenie stavebnému úradu alebo na ktoré sa nevyžaduje stavebné povolenie ani ohlásenie (§ 6 ods.1 zákona o odpadoch v náväznosti na § 55 ods.2 písm. b) a c), § 56 písm. h) zákona č. 50/76 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku – stavebný zákon, v znení noviel)
Stavebné odpady sú:
odpady , ktoré vznikajú pri stavebných činnostiach, demoláciach, právnických a fyzických
osôb – podnikateľov, resp. len pri činnosti fyzických osôb – občanov
Za stavebný odpad sa považujú: tehly, keramika, sadrová hmota, drevo, kúsky betónu,
kameňa, výkopová zemina.
Čl. II.
Všeobecné pravidlá pri nakladaní s odpadmi
1. Pôvodca komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov je povinný:
a) zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov v obci
b) užívať zberné nádoby zodpovedajúce systému zberu komunálnych odpadov v obci
c) ukladať komunálne odpady alebo ich oddelené zložky a drobné stavebné odpady na účely ich zberu na miesta určené obcou a do zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci.
2. Obec pre plnenie povinnosti je oprávnená požadovať od držiteľa komunálneho odpadu a od držiteľa drobného stavebného odpadu alebo od toho, kto nakladá s komunálnymi odpadmi na území obce potrebné informácie.
3. Držiteľ komunálneho odpadu a držiteľ drobného stavebného odpadu alebo ten, kto nakladá s komunálnymi odpadmi alebo s drobnými stavebnými odpadmi na území obce, je povinný na vyžiadanie obce poskytnúť pravdivé a úplné informácie súvisiace s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi.
4. Základné zásady zberu odpadov – obec:
a) určuje priestor, zberné nádoby a termíny odvozov, kde a kedy môžu občania odovzdávať oddelené zložky komunálnych odpadov v rámci separovaného zberu,
b) organizuje podľa potreby zber a prepravu objemných odpadov, vývoz veľkoplošných kontajnerov, odpadov vytriedených z domácnosti s obsahom škodlivín a drobných stavebných odpadov za účelom ich zhodnotenia alebo zneškodnenia,
c) zabezpečuje likvidáciu nebezpečných odpadov pre obyvateľov obce dvakrát ročne odvozom prostredníctvom autorizovanej organizácie. O termínoch odvozov nebezpečných odpadov informuje občanov obecný úrad miestnym rozhlasom.
Čl. III.
Základné pojmy
1. Zber odpadov je zhromažďovanie, triedenie alebo zničenie odpadov za účelom ich prepravy.
2. Zhromažďovanie odpadov je dočasné uloženie odpadov pred ďalším nakladaním s odpadmi.
3. Triedenie odpadov je delenie odpadov podľa druhov alebo rozdeľovanie zložiek odpadov, ktoré možno po oddelení zaradiť ako samostatné druhy odpadov.
Každý občan má možnosť oboznámiť sa so zákonom č.223/2001 Z.z. o odpadoch na obecnom úrade, kde mu bude na požiadanie právna norma poskytnutá k nahliadnutiu. Povinnosti držiteľa odpadu sú uvedené v § 19 tohto zákona.
Čl. IV.
Separovaný zber
1. Je delenie odpadov podľa druhu alebo oddeľovanie zložiek odpadov, ktoré možno po oddelení zaradiť v zmysle Vyhlášky MŽP SR č. 284/2001 Z.z. Katalóg odpadov ako samostatné druhy odpadov:
a) Plasty
20 01 39 O
Vyseparovanú komoditu občania zhromaždia na jednom mieste a to v areáli DP, pričom im bude odovzdané nové plastové vrece. Interval odvozu je vykonaný v 14 – dňových intervaloch, následne po zbere komunálneho odpadu a je zabezpečovaný firmou Marius Pedersen.
Čo patrí do plastového vreca?
– rôzne fólie, plastové obaly od mlieka a nápojov, plastové hračky a iné výrobky, igelitové tašky a sáčky, plastové výrobky z kozmetiky…
Nie: do vriec nevhadzujeme : plastové obaly od hnojív, chemických postrekov, ropných olejov……
b) Sklo
20 01 02 O
Biele a farebné sklo, sklenené fľaše bez zátok a uzáverov, poháre od zaváranín, sklenené obaly, tabuľkové sklo, sklenené črepy. Sklo treba pred vhodením zbaviť uzáveru.
Nepatrí sem:
Keramika, kamenivo, porcelán, lepené a drôtované sklo, kamenné sklo, mliečne sklo, varné sklo, zrkadlá, žiarivky, TV obrazovky, sklobetónové tvárnice, plné fľaše a znečistené sklo.
Na separáciu skla sú v obci poskytnuté kontajnery. Počet poskytnutých nádob je stanovený 6 ks , sú umiestnené v jednotlivých častiach obce na viditeľnom mieste. V priestoroch DP je vytvorený priestor na likvidáciu okenných sklenených výplní. Obec zabezpečuje likvidáciu tejto komodity prostredníctvom firmy Vetropack Nemšová.
c) Odpad z elektrických elektronických zariadení /elektronický šrot/ a nebezpečný odpad
20 01 35 N vyradené elektrické a elektronické zariadenia
20 01 36 O vyradené elektrické a elektronické zariadenia
Chladničky, mrazničky, televízory, monitory, rádiá, magnetofóny, domáce spotrebiče, počítače, tlačiarne, kopírky, kalkulačky, mobilné telefóny, telefóny, spotrebná elektronika, váhy, hodiny, práčky, sušičky, elektrické sporáky, mikrovlnky, vysávače, žehličky, fritézy, šijacie stroje a pod.
Zber elektronického šrotu bude spojený so zberom vytriedených odpadov z domácnosti
nebezpečného odpadu. Interval vývozu je vykonaný priebežne podľa potreby. Zberné
miesto je vyčlenený v areáli DP. Obec zabezpečí informovanosť obyvateľov o dátume
vývozu.
20 01 33 N Nebezpečný odpad batérie a akumulátory
Patria sem:
Odpady, ktoré majú jednu alebo viac nebezpečných vlastností, ako napr. výbušnosť,
toxicita, oxidovateľnosť a pod. Medzi takýto odpad zaraďujeme ortuťové teplomery,
batérie z automobilov, neónové žiarivky, farby, laky, rôzne oleje.
Zber nebezpečného odpadu sa uskutočňuje podľa potreby, je zabezpečený firmou Aku
Trans Nitra, termín zberu bude včas oznámený.
Uvedené odpady nevykladajte ku kontajnerom v rámci odvozu objemného odpadu, aby
nedošlo k ich poškodeniu a úniku nebezpečných látok!
d/ Textil
20 01 10 O šatstvo
20 01 11 O textílie
Neznečistené staré šatstvo a pod.
Na separovanie textilu budú poskytnuté plastové vrecia, ktorých počet zodpovedá počtu
domácnosti . Interval vývozu bude zabezpečený 1 x do roka . Obec zabezpečí
informovanosť obyvateľov o dátume vývozu. Zberné miesto v obci bude v areáli DP.
Biologický odpad
Každý majiteľ biologicky rozložiteľného odpadu je povinný tento odpad skompostovať. Je zakázané ho spaľovať a taktiež ukladať do nádob určených na komunálny odpad.
Čl. V.
Poplatník
1. Poplatok platí poplatník, ktorým je:
a/ fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradou, vinicu, ovocný sad, trvalý trávnatý porast na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavenom území obce okrem lesného pozemku, a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľnosti ako vodná plocha /ďalej len „nehnuteľnost“/
b/ fyzická osoba, ktorá nie je podnikateľom a má v obci trvalý alebo prechodný pobyt
a) právnická osoba, alebo fyzická osoba oprávnená na podnikanie pri činnosti ktorej vzniká komunálny odpad a ktorá vlastní alebo má v prenájme nehnuteľnosť, nachádzajúcu sa na území obce, určenú na podnikanie,
b) fyzická osoba, alebo právnická osoba, ktorá je vlastníkom alebo užívateľom nehnuteľnosti, nachádzajúcej sa na území obce a slúžiacej na prechodné ubytovanie, individuálnu rekreáciu, ako záhrada, byt alebo nebytový priestor.
2. Ak má osoba v čl. V, bodu 1 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa čl. V, bodu 1 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu.
3. Poplatníkom nie je osoba, ktorej oprávnenie užívať nehnuteľnosť vyplýva z povahy právneho vzťahu s poplatníkom podľa čl. V, ak na jeho základe užíva priestory nehnuteľnosti vyhradené na prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom:
a) užíva z dôvodu plnenia povinnosti vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu s poplatníkom nehnuteľnosti, ktorú má právo užívať alebo ju užíva poplatník,
b) nehnuteľnosti, ktorú má poplatník právo užívať alebo ju užíva, vykonáva pre poplatníka práce alebo mu poskytuje iné služby v rámci výkonu svojej činnosti a pri tejto činnosti produkuje len komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady.
c) je hospitalizovaná v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti.
4. Ak viacero poplatníkov žije v spoločnej domácnosti, plnenie povinnosti poplatníka môže za ostatných členov tejto domácnosti na seba prevziať jeden z nich. Za poplatníka, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu plní povinnosti poplatníka jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník. Povinnosti poplatníka nesmie za iného prevziať alebo plniť osoba, ktorá sa dlhodobo zdržiava mimo územia Slovenskej republiky alebo je nezvestná. Tieto skutočnosti, ako aj ich zmeny je osoba, ktorá za iného plní povinnosti poplatníka, povinná ohlásiť správcovi poplatku.
Čl. VI.
Zber odpadov
1. Vývoz tuhého komunálneho odpadu (TKO) je organizovaný Drobnou prevádzkou pri Obecnom úrade Diviaky nad Nitricou v pravidelných intervaloch 2 týždňov.
2. Vývozné dni sú:
Diviaky nad Nitricou, Somorova Ves – streda
Banky, Mačov, Ješkova Ves – štvrtok
Čl. VII.
Poplatková povinnosť
1. Poplatková povinnosť vzniká dňom, ktorým nastane skutočnosť uvedená v článku V.
2. Obec vyberá miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktoré vznikli na území obce.
3. Obec zabezpečuje zber, prepravu, zhodnotenie a zneškodnenie komunálnych odpadov, pričom poplatník platí obci miestny poplatok.
4. Správu poplatku vykonáva obce a poplatok je príjmom rozpočtu obce.
5. Náklady na činnosti nakladania s KO a DSO hradí obec z miestneho poplatku.
Čl. VIII.
Ohlásenie
1. Noví platitelia poplatku sú povinní prihlásiť sa na obecnom úrade najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď nastane právna skutočnosť, ktorá spôsobí, že sa stávajú platiteľmi poplatku:
a) svoje meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu, adresu prechodného pobytu, ak je poplatníkom osoba podľa článku V, bodu 1 b, c názov alebo obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, identifikačné číslo (IČO)
b) identifikačné údaje iných osôb, ak za ne plní povinnosti poplatníka podľa článku V, bod 4.
2. Platitelia poplatku sú povinní obci nahlásiť všetky zmeny, ktoré sú rozhodné pre správne určenie výšky poplatku a to najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď táto skutočnosť nastala.
3. Poplatník je oprávnený podať správcovi poplatku ohlásenie aj v prípade, ak zistí, že jeho povinnosť platiť poplatok má byť nižšia, ako mu bola vyrúbená, alebo ak žiada o zníženie poplatku z dôvodu, že neužíva nehnuteľnosť, ktorú je oprávnený užívať.
Čl. IX.
Sadzba poplatku
1. Pre fyzickú osobu prihlásenú na trvalý alebo prechodný pobyt nepretržite od 1.1. do 31.12 príslušného roku je sadzba poplatku pri nehnuteľnosti a byte slúžiacom na bývanie 15 € na osobu za bežný kalendárny rok. /0,041 Eur na osobu a deň/
/- poplatník platí poplatok podľa počtu kalendárnych dní /prisťahovaní obyvatelia/
Výsledná suma sa zaokrúhľuje na celé eurocenty nadol na dve desatinné miesta.
3. Pre právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie je sadzba poplatku za bežný kalendárny rok 20 € na osobu a rok podľa priemerného počtu osôb v pracovnoprávnom vzťahu, inom obdobnom vzťahu, alebo ktoré tvoria jeho štatutárny orgán, pričom tieto osoby vykonávajú svoju činnosť v nehnuteľnosti, ktorú poplatník užíva alebo je oprávnený užívať. / na základe predloženého priznania k poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady/ Do počtu osôb sa nezapočítavajú osoby, ktoré majú v obci trvalý alebo prechodný pobyt.
a) ostatné podnikateľské činnosti, z ktorých činnosti sa nevytvára pravidelne odpad sú povinní pri požiadaní pracovníkom obecného úradu predložiť raz za štvrťrok doklad o spôsobe likvidácie vzniknutého odpadu, stavebniny, oprava automobilov, osoby ktoré podnikajú doma.
5. Pre podnikateľské subjekty platí, že musia požiadať DP o pristavenie veľkoplošného kontajnera a musia preplatiť všetky náklady spojené s týmto vývozom vrátane poplatku za uloženie odpadu.
6. Fyzické osoby prihlásené na trvalý pobyt alebo prechodný pobyt sú povinné pri drobných stavebných úpravách rodinných domov a hospodárskych objektov požiadať Drobnú prevádzku o určenie miesta uloženia vzniknutého odpadu.
Čl. X.
Vyrúbenie poplatku
1. Poplatok vyrubí obec platobným výmerom.
2. Pri vyrubení poplatku platobným výmerom za príslušný rok vychádza obec z posledných jej známych údajov (počet osôb so stavom k 1. januáru bežného spoplatňovacieho obdobia, náklady na zneškodnenie komunálnych odpadov v predchádzajúcom období).
3. Poplatok je splatný do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru.
4. Ak poplatník uhradil obci vyšší poplatok, ako bol povinný uhradiť, obec preplatok vráti do 30 dní odo dňa zistenia tejto skutočnosti obcou. Najneskôr však do 70 dní od začiatku ďalšieho kalendárneho roka. Pokiaľ z uvedeného dôvodu požiada poplatník o vrátenie preplatku, bude mu vrátený do 30 dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti.
5. Obec nie je povinná vrátiť preplatok nižší ako 3 € .
Čl. XI.
Zníženie poplatku
1. Obec zníži sadzbu poplatku pre poplatníka uvedeného v § 2 tohto nariadenia a to fyzickej osobe, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na 50%, ak poplatník preukáže, že:
a) sa v určenom období dlhodobo, t.j. 6 po sebe nasledujúcich mesiacov zdržiava alebo zdržiaval v zahraničí,
b) z dôvodu štúdia alebo výkonu zamestnania je ubytovaný mimo územia trvalého pobytu, c) sa zdržiava mimo obce a predloží doklad o zaplatení poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v inej obci, ktorý platí na základe prechodného pobytu alebo oprávnenia užívať nehnuteľnosť na území inej obce.
d) Osoby ZŤP a dlhodobo chorí umiestnení v zariadení zdravotnej starostlivosti najmenej 3 mesiace alebo občania nad 70 rokov
2. Akceptovateľné doklady k zníženiu a odpusteniu poplatku:
– pracovné víza,
– potvrdenie o štúdiu,
– potvrdenie o ubytovaní študentov,
– doklad vecne príslušného úradu o pobyte v zahraničí alebo potvrdenie zamestnávateľa zo
zahraničia,
– potvrdenie o povolení pobytu v zahraničí,
– potvrdenie zamestnávateľa vydané v tom roku, v ktorom sa uplatňuje
úľava, resp. odpustenie
– vo výnimočných prípadoch je možné predložiť úradne overené čestné prehlásenie,
– potvrdenie o úhrade poplatku v inej obci.
– preukaz ZŤP, Občiansky preukaz
Uvedené doklady je potrebné predložiť najneskôr do 31. 1. 2012. Ak potvrdenie nie je v slovenskom alebo v českom jazyku je potrebné k dokladom predložiť aj úradne overené čestné prehlásenie.
Čl. XII.
Odpustenie poplatku
Obec poplatok odpustí v plnej výške poplatníkovi uvedenému a to fyzickej osobe, ktorá má v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a ktorá:
a) sa počas kalendárneho roka zdržiava na území obce menej ako 30 dní a 2 a viac rokov je mimo územia našej obce z dôvodu pobytu v zahraničí (napr. pracovný pobyt, študijný pobyt),
b) sa z dôvodu výkonu trestu zdržiava počas celého určeného obdobia mimo územia obce,
c) je umiestnená v domove alebo ústave sociálnej starostlivosti alebo v obdobnom zariadení mimo územia obce,
1.Spôsob a lehota na uplatnenie poplatkovej úľavy:
a) žiadosť o zníženie poplatku, prípadne odpustenie poplatku uplatní fyzická osoba do 31.1. 2012 .
Čl. XIII.
Všeobecné ustanovenia
1. Kontrolu dodržiavania tohto nariadenia vykonávajú:
a) obecný úrad, oddelenie miestnych daní a poplatkov,
b) poslanci Obecného zastupiteľstva v Diviakoch nad Nitricou,
c) starosta obce.
Čl. XIV.
Spoločné a záverečné ustanovenia
1. Správu miestnych daní a poplatku za komunálny odpad vykonáva obec Diviaky nad Nitricou.
2. V konaní vo veciach miestnych daní a poplatku za komunálny odpad sa postupuje v zmysle zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov.
3. Splatnosť miestnych daní a poplatku za komunálny odpad je určená v platobnom výmere.
4. Dňom účinnosti tohto Všeobecne záväzného nariadenia obce Diviaky nad Nitricou, miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady za zrušuje VZN o miestnych daniach a poplatku za komunálne odpady č 3/2009.
5. Toto Všeobecne záväzné nariadenie obce Diviaky nad Nitricou o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady bolo schválené dňa 6.12.2011 uznesením č. 60/2011. Účinnosť nadobudne dňom 1.1.2012.